Gdy prąd drożeje - sprawdzamy czy warto inwestować w fotowoltaikę - dom z ogrodem

fotowoltaika toruń

Fotowoltaika w internetowej encyklopedii

Fotowoltaika (PV) – dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu elektryczn

Gdy prąd drożeje - sprawdzamy czy warto inwestować w fotowoltaikę - dom z ogrodem fotowoltaika toruń
ego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika


Ekologia to nie tylko modne słowo

Ekologia to nie tylko modne słowo albo argument stosowany przez walczących z władzą aktywistami z partii o zielonym zabarwieniu. Ekologia to jedyna droga do ocalenia mieszkańców Ziemi przed zagładą, którą sami sobie zgotowali.
Świat wykorzystuje od wieków węgiel i ropę naftową jako podstawowe źródła energii. W dwudziestym stuleciu do listy energotwórczych technologii dołączyła atomistyka. Tymczasem rezerwy surowców wykorzystywanych w elektrowniach kończą się, a skutki działania tychże elektrowni są zgubne dla mieszkańców planety.
Konstruktorzy na całym świecie poszukują skutecznych sposobów na wykorzystanie naturalnych zjawisk, które można wykorzystać do produkcji energii odnawialnej. Kolektory słoneczne w wielu państwach mają zastosowanie od lat a energia odnawialna pozyskana w ten sposób jest jedną z najtańszych. Wprawdzie fotowoltaika, czyli zestawy urządzeń umożliwiających pozyskiwanie energii słonecznej i korzystanie z niej są stosunkowo drogie, to ich jakość gwarantuje efektywne korzystanie z taniego źródła energii przez długie lata.
Kolektory słoneczne na dachach domów czy fermy kolektorów zakładane w pobliżu siedzib ludzkich są coraz częstszym widokiem również w naszym kraju. Wprawdzie osób sceptycznie a nawet wrogo nastawionych do ekologicznych źródeł energii jest bardzo dużo - również wśród decydentów politycznych, to pewne jest to, że nie ma odwrotu od poszukiwania sposobów na produkcję energii innych niż energetyka węglowa, naftowa czy atomowa. Miejmy nadzieję, że fotowoltaika produkujące energię odnawialną wkrótce staną się powszechnym elementem naszego krajobrazu.


Za jedną baterię płacimy około dwudziestu

Współczesne problemy ludzkości, jakimi jest globalne ocieplenie, zbyt duża emisja spalin oraz gazów cieplarnianych powodują, że coraz większy nacisk kładzie się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii.  Ludzie nie tylko chcą mieszkać w czystym środowisku, ale chcą mniej wydawać na rachunki. Z racji tego Unia Europejska przeznacza ogromną ilość funduszy na dofinansowania do alternatywnych źródeł ciepła. Budujemy domy pasywne lub energooszczędne, wymieniamy instalacje grzewcze oraz ocieplamy budynki mieszkalne. Bardzo wiele osób decyduje się na założenie kolektorów słonecznych na dachach swoich domów lub na podwórkach.
Energia pozyskiwana ze słońca jest darmowa i potrafi zmniejszyć rachunki za prąd lub za gaz (jeśli zmienimy sposób ogrzewania gospodarstwa domowego). Dzięki temu możemy podgrzewać wodę, a kiedy mamy nadmiar energii – sprzedajemy ją. Fotowoltaika nie jest tanim rozwiązaniem, obecnie nakład finansowy zwraca się dopiero po kilkunastu latach użytkowania. Za jedną baterię płacimy około dwudziestu pięciu tysięcy. Rocznie jesteśmy w stanie zaoszczędzić ponad dwa tysiące złotych. Tylko w przypadku zmiany ogrzewania domu na elektryczne. Energia odnawialna jest modnym zagadnieniem nie tylko w Europie. W Azji wiele przedsiębiorstw zaczyna myśleć przyszłościowo i duży nacisk kładzie się na stosowanie rozwiązań przyjaznych naturze. Zrównoważony rozwój wspierany jest przez rządy oraz przez ogromne koncerny. Kolektory słoneczne zakładane są na polach uprawnych oraz na szerokich powierzchniach tafli wody.